Paryż – Nicea 2014

paryż-niceaNasz portal informacyjny Francja Opinie przedstawia informacje na temat 72 edycji wyścigu Paryż-Nicea. Wyścig Paryż-Nicea, to coroczna wieloetapowa impreza kolarska, która stanowi otwarcie europejskiego sezonu kolarskiego. Nazywana jest również „Wyścigiem w stronę słońca”. Marcowa impreza liczy sobie osiem etapów,  rozegrana zostanie w dniach 9-16 marca.Tradycyjnie wyścig startuje w rejonie Paryża i zakończy się w Nicei, a całkowity dystans, który pokonają kolarze, wynosi 1 447 km, co czyni tą imprezę najdłuższą w ostatnich 40 latach. Będzie to najdłuższy wyścig od 1968 roku, kiedy to trwał nie osiem, a dziewięć dni.
Paryż-Nicea należy do wyścigów z długimi tradycjami. Pierwszą edycję rozegrano w okresie międzywojennym, a było to w 1933 roku. Jednak wojna zmusiła, organizatorów do przerwania organizowania imprezy, a zniszczenia spowodowane walkami podczas II wojny światowej sprawiły, że regularne ściganie ruszyło na nowo w 1951 roku.
Do tej pory najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej odniósł Irlandczyk Sean Kelly, który odniósł zwycięstwo w tym wyścigu siedem razy z rzędu, w latach 1981-88.
Przed przyjazdem do Nicei kolarze przejadą 199,5 km do Sophia Antipolis, zkąd podjadą pod Col d`Eze, gdzie w zeszłym roku podczas górskiej jazdy na czas, Richie Porte zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

This entry was posted in Paryż, Warto wiedzieć. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Polecane strony