Ciekawostki o Paryżu

CiekawostkiNasz portal informacyjny Francja Opinie przedstawia informacje na temat ciekawych miejsc w Paryżu. Paryż jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej charakterystycznych miast świata. Co roku odwiedza go około 30 milionów turystów. Ciekawy jest fakt, że wielu z nich po powrocie cierpi na tzw. Syndrom paryski. Dotyczy to w szczególności Japończyków, którzy dość często po powrocie muszą poddawać się terapii psychologicznej. Objawy są dwojakiego rodzaju: zawiedzenie i zniechęcenie lub szalona euforia, że wreszcie dotarło się do kulturalnego centrum świata.
Fascynujące w Paryżu jest to, że bardzo często odbywają się tam różne imprezy np: plenerowe happeningi, festiwale, wystawy, targi na które warto się wybrać.
Paryż doczekał się wielu różnych określeń. Przez miłośników kultury uznawany jest za stolicę kulturalną świata, albo za serce świata. Mieści się tu najważniejsze światowe muzeum Luwr, oraz Centrum Pompidou. Należy także wspomnieć, że w Paryżu istnieje obecnie około 800 księgarni i znacznie większa liczba antykwariatów książkowych.
Paryż to także ulubione miejsce fotografów i filmowców. Nakręcono tutaj miliony sesji zdjęciowych oraz fragmenty co najmniej kilkuset filmów. Nagrywano tutaj między innymi głośny film „Zakochany Paryż” będący zbiorem 18 krótkich historii opowiedzianych przez 18 reżyserów z całego świata.
Paryż posiada sztuczną plażę tropikalną nad Sekwaną. Co roku władze przywożą tu kilka tysięcy ton piasku, aby stworzyć wrażenie letniego kurortu podobnego do tego na lazurowym Wybrzeżu. Utrzymują również w dobrej kondycji tropikalne rośliny, w tym śródziemnomorskie palmy.
Paryżanie bardzo niechętnie reagują na mieszanie się nowoczesności z tradycyjną architekturą, dlatego w centrum miasta praktycznie nie zobaczymy wieżowców. Wszystkie drapacze chmur zbudowane są z dala od centrum w nowoczesnej dzielnicy La Defense. Z niechęcią mieszkańców spotkały się również na początku swojego istnienia m.in. wieża Eiifla, piramida Luwru czy centrum Pompidou – złośliwie nazywane „Rafinerią w centrum Paryża”.
wielkość aglomeracji Paryża odpowiada w przybliżeniu 0,5% powierzchni kraju, a mieszka w jej obrębie około 12 milionów mieszkańców, co stanowi jakieś 20% wszystkich Francuzów. Tutaj skupia się również więcej niż 1% przemysłu kraju. Rekordową wielkość ma również tutejszy Disneyland. Zajmuje on obecnie około 900 hektarów, a w sumie należy do niego obszar odpowiadający około 1/5 powierzchni Paryża. Do dyspozycji odwiedzających oddane są 2 sąsiadujące ze sobą parki rozrywki, 7 hoteli, odrębny węzeł komunikacyjny i ponad 50 różnorodnych atrakcji.
W Paryżu mieści się także jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie  Sorbona. Ze względu na ogromną liczbę 15-20 tysięcy studentów w Paryżu w XIII wieku, dzielnice wokół wyższych szkół rozbrzmiewały obowiązującą wówczas łaciną. Ślad tych czasów zachował się do dziś – okolice Sorbony znajdują się w tzw. Dzielnicy Łacińskiej.

This entry was posted in Paryż, Warto wiedzieć. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>Polecane strony